Beginpagina > Overheid > Overheid algemeen > Formaliteiten > Geboorte > Moet je je kind erkennen?

Moet je je kind erkennen?

donderdag 23 maart 2017, door Hanjo

Om in juridische zin ouder van een kind te zijn moet de ouderlijke band zijn vastgelegd. In sommige gevallen is daarvoor een "reconnaissance" vereist.

Het vorige artikel in deze rubriek: Formaliteiten rond zwangerschap en geboorte
Beoordeling:
  • Druk dit artikel af
  • Email
  • Reactie
  • RSS
  • RSS
  • RSS
  • RSS
  • RSS

Zodra je ouderlijke band is vastgelegd, kan het kind jouw naam dragen, heb je ouderlijk gezag en de verlichting in zijn of haar onderhoud en opleiding te voorzien. Ook zorgt de ouderlijke band ervoor dat het kind jouw erfgenaam wordt.

Voor de moeder en haar echtgenoot

Al meer dan 10 jaar is de moederlijke band automatisch. De indicatie van de naam van de moeder in de geboorteakte volstaat om haar juridisch ouder van het kind te maken (Code civil, art. 311-25). Toch kan een moeder wanneer zij dit wil anoniem bevallen, waardoor haar naam niet in de geboorteakte zal worden vermeld.

Het ouderschap van de vader is net zo eenvoudig in het geval van een heteroseksueel getrouwd stel, want artikel 213 van de Code civil zegt: "L’enfant conçu ou né pendant le mariage a pour père le mari", ofwel: het kind verwekt of geboren tijdens het huwelijk heeft als vader de echtgenoot. Deze vaderschap is dus niet automatisch van toepassing op samenwonenden, paren met een samenlevingscontract (PACS) of homosexuele paren.

In een homoseksueel huwelijk

Zoals gezegd is het automatische vaderschap beperkt tot de echtgenoot van de moeder. Een ouderlijke band met een "mère sociale", de huwelijkse partner van de biologische moeder, is er dus niet vanzelf en erkenning van het kind op het gemeentehuis is ook geen optie. In deze situatie kan een tweede moederlijke band uitsluitend via een adoptie worden geregeld via een juge aux affaires familiales, een familierechter.

In het geval van twee gehuwde mannen is een adoptie uitsluitend mogelijk met goedvinden van de moeder.

Bij samenwonenden

Wanneer de ouders niet gehuwd zijn, wordt het vaderschap ook niet automatisch bepaald, maar is een "reconnaissance", een erkenning noodzakelijk. De vader kan tijdens de aangifte van de geboorte in het gemeentehuis[1] het kind erkennen. Maar ook later bij het in leven zijn van het kind kan de vader het kind erkennen in het gemeentehuis of bij een notaris.

Maar de vader hoeft niet te wachten tot de geboorte van zijn kind. Vanaf het moment van verwekking is een "reconnaissance au ventre" (of "reconnaissance prénatale") mogelijk. Het is het soort van erkenning dat ten zeerste wordt aangeraden, want mocht de vader voor de geboorte overlijden, dan bestaat geen enkele mogelijkheid tot erkenning en wou zelf een eventuele volgende partner van de moeder het kind kunnen erkennen.
In de praktijk ontvangt de toekomstige vader van de ambtenaar van de burgerlijke stand een akte van erkenning ("acte de reconnaissance") die hij bij de geboorteaangifte laat zien.

De moeder speelt bij deze handelingen geen rol. De eerste man die een kind erkent, wordt zijn of haar juridische vader!
  • Erkenning van een natuurlijk kind
    Een artikel in onze rubriek > Franse taal > In de praktijk > Modelbrieven en standaarddocumenten

    Een brief om een natuurlijk kind te erkennen.

Opmerkingen

[1binnen 5 dagen na de geboorte

 

Het volgende artikel in deze rubriek: Voornamen
Reacties
Reacties

 
© Allez-Allier/AllesFrans 2008-2017 | SPIP | De activiteit van de site opvolgen RSS 2.0 | Overzicht van de site | Mention | Afmelden |